SHPËRNDAJE

Mercedes dy ditë më parë ka prezantuar zyrtarisht specifikimet për motorin më të ri me katër cilindra 2.0-litër turbo, që merr emërtimin M 139.

Në versionin S, motori ofron 416 kuaj fuqi dhe mund gjeneratën e mëparshme A45 me 375 kuaj fuqi, për të marrë titullin si motori më i fuqishëm me katër cilindra i prodhuar nga fabrika për një automjet prodhimi.

M 139 do të jetë i disponueshëm në disa varietete në një të ardhme të afërt. I pari që do të debutojë do të jetë Mercedes-AMG A45. Edhe GLB-Class do të marrë këtë motor gjithashtu.

I montuar tërësisht me dorë, motori i ri M139 i AMG është prodhuar në shtëpi, në Affalterbach, ku Mercedes bëri një video për entuziastët.