SHPËRNDAJE

Janë bërë 20 vjet nga Masakra e Celinës në Rahovec dhe në fshatrat e tjera përreth. Ata që humbën më të dashurit e tyre presin angazhim më të madh të institucioneve. Rrëfejnë plot dhimbje atë që përjetuan 20 vjet më parë.

Zarafete Hasani, nëna e dëshmorit Afrim Hasani, nga fshati Celinë e komunës së Rahovecit, e ulur pranë varrit të birit thotë se është krenare që ka pasur djem të tillë.

“E kam djalin dhe kunatin dëshmorë. Kunati ka rënë bashkë me gruan dhe dy djemtë. Si dhimbët e nënave, por po duhet të bëjmë gajret sikur të gjithë nënat dhe baballarët. Shyqyr që kemi pasur kësi djem që e çlirojnë vendin”, thotë për RTV Dukagjinin, Zarafete Hasani.

Abedin Zeqiri thotë së në Masakrën e Celinës i ka të vrarë 17 anëtarë të familjes. Shprehet i pakënaqur me punën që institucionet e vendit po bëjnë për këtë kategori.

20 vjet nga Masakra e Celinës, të mbijetuarit rrëfejnë tmerret

20 vjet nga Masakra e Celinës, të mbijetuarit rrëfejnë tmerret

Gepostet von DossierD – RTV Dukagjini am Montag, 25. März 2019