SHPËRNDAJE

Max Allegri pranon se Juventusi “nuk është i mprehtë tani, por sezoni ynë fillon në nëntor”, pas një fitoreje 2-1 ndaj Sporting.

Juventus fitoi 2-1 kundër Sportingut me supergolin e shënuar nga Pjanic dhe Mandzukic në minutën e 84′.

“Ne nuk jemi të mirë tani, pasi disa lojtarë ishin jashtë për një kohë, të tjerët u kthyen nga kombëtarja e tyre në formë të keqe, kështu që ne duhet të vazhdojmë të punojmë”, tha Allegri për Mediaset Premium.

“Sezoni i kaluar është në të kaluarën, kështu që të mbetet në një nivel të caktuar, duhet të luftoni dhe të punoni çdo ditë. Mendova se Gonzalo Higuain luajti shumë mirë sonte me karakter, cilësi dhe fizikë.

“Nuk është e lehtë për të fituar në Ligën e Kampionëve, kemi bërë një hap përpara, por ka një rrugë të gjatë për të shkuar dhe ne duhet të përpiqemi të rilidhemi, pasi disa nga elementët tanë janë paksa të shkëputur.

“Është një sezon deri në nëntor dhe një tjetër pas kësaj. Pas pushimit të ardhshëm për me kombëtaret e tyre është kur sezoni i Juventusit do të fillojë me të vërtetë.

“Ne bëmë disa gabime teknike, sidomos në 20 minutat e para, pastaj në fund kemi pasur shumë rreziqe sesa mbyllja e rezultatit.

“Ne patëm shumë më tepër shanse për të shënuar dhe ne nuk i morëm ato. Në këtë moment ne duhet të rizbulojmë qëndrueshmërinë tonë, që unë mendoj se kemi pasur sonte, kur Sporting kishte topin, por natyrisht nivelet tona duhet të përmirësohen dhe ne mund ta bëjmë vetëm përmes trajnimit.” u shpreh Allegri