SHPËRNDAJE

Mbretëresha e ONE Atomweight Muay Thai, Stamp Fairtex, ka arritur ta mbrojë titullin e saj, në përballjen ndaj Alam Junikut që ka nënshtetësi australiane.

Kampionia nga Pattaya e Tajlandës e mbrojti me sukses rripin e saj ndaj boksieres shqiptare që jeton tashmë në Brisbane të Australisë.

Në ndeshjen kryesore, Juniku sfidoi Stampin me Atushi Onari si gjyqtar, duke përfshirë tri ndeshje Muay Thai, dy gara ‘kikboks’ dhe nëntë ndeshje MMA dhe “ONE: Legjitim Quest”, në Baoshan Arena në Shangai të Kinës më 15 qershor 2019.

Pas pesë raundeve, periudha e Kampionatit Botëror të ONE Atomweight Muay Thai u la në duart e gjyqtarëve, përkatësisht Ian Cartwright i Kanadasë, Olivier Coste i Francës dhe Rosenberg Rosete nga Filipinet ishin gjyqtarë. Në fund, me vendim unanim, Fairtex i rikonfirmua si kampione.

Fituesja në “ONE: Legendary Quest” ka përmirësuar rekordin personal në Muay Thai me 63 fitore, 15 humbje dhe pesë barazime. Nga ana tjetër, Juniku tani ka 24 fitore dhe pesë humbje.