SHPËRNDAJE

Antonio Pintus ka qenë njëra nga ardhjet e fundit në stafin e Interit pas zyrtarizimit të Antonio Contes si trajner.

Ardhja e Contes si trajner i Nerazzurrëve ka pasur edhe disa efekte tjera në ndryshimin e stafit.

Njëra nga kërkesat më të mëdha të ish-trajnerit të Chelseat ka qenë transferimi i Antinio Pintus.

Pintus është përgatitës atletik dhe llogaritet si njëri nga më të mirët në botë në qarkullim.

Italiani ka pasur shumë sukses në të kaluarën tek Real Madridi si bashkëpunëtor i ngushtë i francezit Zinedine Zidane.

Sukseset e njëpasnjëshme të Mbretërve shpeshherë i janë atribuuar edhe italianit Pintus, shkaku i përgatitjes së mirë atletike dhe lëndimeve të pakta.

Me ardhjen e tij në Giuseppe Meazza kanë filluar menjëherë të vërehen faza e para e vështirë fizike, ku pas çdo stërvitje lojtarët e Interit po shihen të djersitur e rraskapitur.

Sipas mediave italiane, pamjet e lojtarëve të lodhur e djersitur janë shkaku i punës së madhe të përgatitësit atletik.

Pintus thuhet së është zotuar të bëjë Nerazzurrët një skuadër të përgatitur fizikisht sikurse Real Madridi, i cili fitoi tri Liga të Kampionëve radhazi.