SHPËRNDAJE

Komentet e bëra në kohët e fundit të Neymarit rreth kujtimeve më të mira deri më tani në futboll nuk ishin për ta fyer Paris Saint-Germainin, ka thënë babai i brazilianit.

Anësori është duke u lidhur me një largimin nga kampioni i Ligue 1 në këtë afat kalimtar veror, ndërsa destinacioni i tij pritet të jetë rikthimi te Barcelona.

Lojtari 27 vjeçar e ka gjetur veten në qendër të kritikave, pasi tha se fitorja prej 6-1 ndaj skuadrës franceze kur ishte pjesë e Blaugranasëve, është kujtimi i tij më i mirë.

“Kur fituam kundër PSG-së me Barcelonën… ne të gjithë u çmendëm më pas. Besoj se ishte ndjenja më e mirë për të gjithë ne. Remontada (përmbysja e rezultatit) kundër Parisit, ajo që ndjemë kur arritëm golin e gjashtë … Nuk kam ndjerë kurrë ndonjë gjë të tillë. Ishte e pabesueshme!”, ka thënë Neymar.

View this post on Instagram

“Reportagens publicadas há anos, respostas ditas há anos, voltarão a falar como se fosse uma indireta? Repercutir com um outro contexto??? Meu filho em momento algum faltou com respeito ao PSG ou aos atletas que disputaram aquela partida em 2017, alguns deles, seus companheiros de clube atualmente no clube francês. Desde o final daquele jogo até hoje hoje, ele sempre se recorda desta partida como uma das mais importantes da sua carreira, como mostram as imagens deste post. No último Sábado, em uma entrevista realizada durante as finais do @redbullneymarjrsfive , lhe foi perguntado: “Qual a melhor memória que você tem do vestiário?”. O atleta citou dois momentos, o vestiário do título olímpico de 2016 e o da Remontada em 2017, momentos icônicos de sua carreira. Atribuir esta manifestação ESPONTÂNEA E HONESTA a uma provocação ao seu atual clube é uma atitude maldosa, que não tem outra intenção senão a de querer encontrar polêmica onde ela não existe. Não são poucos os jornalistas e torcedores em todo o mundo que consideram esta partida a mais marcante do atleta defendendo um clube, ele mesmo já manifestou considerar esta, se não a maior, uma de suas grandes atuações. Então por que a polêmica desta vez ? Por que trazer isso esta memória como provocação ? Relembrar um marco em sua carreira não pode ser considerado desrespeito. Meu filho é atleta do PSG, mas não pode simplesmente ignorar sua história. História que o fez chegar ao clube francês. #neymar #neymarjr

A post shared by Neymar Pai (@neymarpai_) on

Neymar Santos Sr. ka reaguar në lidhje me deklaratën e bërë nga djali i tij, e që tha se ato ishin komentet të ndershme dhe pa dashur ta fyente askënd.

“Atribuimi i kësaj përgjigje spontane dhe të ndershme ndaj një provokimi për klubin e tij të tanishëm është një qëndrim keqdashës, qëllimi i vetëm i të cilit është të krijojë një polemikë ku nuk ka asnjë”, tha Neymar Santos Sr në një postim në Instagram.

“Shumë gazetarë dhe tifozë në mbarë botën e konsiderojnë këtë takim si një nga më të paharrueshëm të karrierës së lojtarit. Djali im nuk kishte ndërmend ndonjë mosrespektim ndaj PSG-së apo lojtarëve me të cilët luajti këtë ndeshje në vitin 2017, disa prej tyre tani janë shokët e tij të klubit”.

“Nga fundi i kësaj loje deri më sot, ai gjithmonë e kujton këtë ndeshje si një nga më të rëndësishme të karrierës së tij”.

27-vjeçari është aktualisht subjekt i thashethemeve më të rëndësishme të afatit kalimtar, me Real Madridin dhe ish-klubin e tij Barcelonën, që i duan shërbimet e tij.