SHPËRNDAJE

Bill Gates “parashikoi” një shpërthim të një virusi në Kinë që mund të vriste 33 milionë njerëz në të gjithë botën në gjashtë muajt e parë.

Pronari i Microsoft paralajmëroi se bota ishte në rrezik nga super-patogjenët që përhapen shpejtë në të gjithë planetin tonë – dhe se ne duhet të përgatitemi për këtë ashtu siç do ta bënim për luftë.

Duke folur në një konferencë të organizuar nga Shoqëria Mjekësore në Masaçusets, Gates tha që ai ishte një optimist, dhe kishte një zonë që bota nuk po “bënte shumë përparim”.

Ai tha: “Dhe kjo është gatishmëri pandemike. “Në rastin e kërcënimeve biologjike, ndjenja e urgjencës mungon. Bota duhet të përgatitet për pandemitë në të njëjtën mënyrë serioze që përgatitet për luftë”.

Gjatë konferencës, filantropi miliarder zbuloi një studim gjithëpërfshirës të Institutit për Modelimin e Sëmundjeve, i cili përcaktoi se sa shpejt mund të përhapet një sëmundje e re.

Një video me kalimin e kohës shpjegoi se si një shpërthim i mundshëm në Kinë pastaj mund të përhapet me shpejtësi në të gjithë planetin, duke vrarë përfundimisht 33 milionë njerëz.

Tani pas një viti, pasi u shfaq në qytetin kinez në Wuhan, bota është përballur me coronavirusin vdekjeprurës.

Ai ka vazhduar marshimin global, me numrin e kombeve të prekur pothuajse duke u dyfishuar brenda natës.

Rastet e konfirmuara janë rritur jashtëzakonisht shumë vetëm në Kinë, thanë zyrtarët.

Vietnami, Singapori, Arabia Saudite dhe Hong Kongu të gjitha kanë konfirmuar rastet – përkrah SHBA-së, Kinës, Japonisë, Koresë së Jugut, Tajvanit dhe Tajlandës.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë natën e kaluar refuzoi të shpallte një emergjencë globale të shëndetit publik, duke thënë se ishte “shumë herët”.

Sidoqoftë, zyrtarët pranuan se komiteti ishte i ndarë pothuajse 50-50.

Ndërkohë është thënë se 20 qytete të mëdha kineze janë në mbyllje me mbi 56 milionë njerëz “në karantinë”.

Zyrtarët kanë kufizuar udhëtimet në epiqendrën e virusit Wuhan, e cila është shtëpia e 11 milionë banorëve, si dhe fqinjët Huanggang, Ezhou dhe Lichuan.

Hulumtimet paraprake sugjeruan se coronavirusi u kalua tek njerëzit nga gjarpërinjtë në tregun në Wuhan.

Michael Ryan, kreu i programit të urgjencave të OBSH-së, tha se pothuajse tre të katërtat e rasteve të konfirmuara ishin te njerëzit e moshës mbi 40 vjeç, me katër në dhjetë që kishin kushtet themelore shëndetësore.

Ekspertët kanë paralajmëruar se mund të rezultojë po aq vdekjeprurëse si gripi spanjoll, i cili mori jetën e 50 milionë njerëzve.

Ka frikë se përhapja mund të rritet më tej me miliona udhëtime në Kinë për festimet e Vitit të Ri Kinez që ka filluar të premten. /Telegrafi/