SHPËRNDAJE

Boksieri rus Maxim Dadashev ka vdekur nga plagët e marra pasi kishte anën e djathtë të kafkës të hequr nga kirurgët për të lehtësuar ënjtjen e trurit që pësoi në një luftë të ashpër, shkruan TASS.

Maksim Dadashev u la në koma të shkaktuar nga mjekët pasi vuajti një hematomë subdural në një eliminator për titullin e botës prej 63 kilogramësh kundër Subriel Matias në MGM National Harbor në Uashington.

Dadashev – me nofkën Mad Max – mori goditje të përsëritura të dhunshme në kokë para se trajneri i tij, Buddy McGirt, ndali ndeshjen pas raundit të 11-të.

Ai u përpoq të dilte nga ringu dhe u rrëzua para spektatorëve përpara se të dilte nga arena.