SHPËRNDAJE

Dhjetëra mijëra sulme rrufeje goditën Britaninë e Madhe brenda natës pasi shiu dhe stuhitë pjesë të vendit me mot të ashpër që vazhdon të shkaktojë kaos.

Sipas mediave të huaja, shtëpitë mbetën pa energji dhe rrugët u përmbytën në pjesë të South East, ndërsa fshati Kent i Lenham pa (42mm) të shiut në hapësirën e vetëm një ore ndërmjet orës 11 dhe mesnatës mbrëmë.

Po sipas mediave britanike, ishin 41.500 rrufe në brigjet e Kentit, në drejtim të North East.

Ndërkohë janë publikuar disa pamje spektakolare, të cilat policia lokale i ka përshkruar se “stuhi elektrike spektakolare”, duke paralajmëruar edhe vërshime dhe ndërprerje të energjisë elektrike.

Një paralajmërim i motit të lig është dhënë dhe parashikuesit thonë se shi, breshër dhe rrufe të tjera mund të sjellin vështirësi të mundshme për të udhëtuar.