SHPËRNDAJE

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump sapo u bë presidenti i parë amerikan i cili vendos këmbën në Korenë e Veriut.

Përmes një shkrimi në rrjetin social, Trump tha se dëshironte ta takonte Jong Un sa për ta përshëndetur.

Pas shtrëngimit të duarve të tij me Kim Jong Un, Trump tha se ishte “një nder i madh të jem këtu”.

Trump ka vizituar Korenë e Jugut pas samitit të G20 në Japoni.

Ai mbërrin në Seul të shtunën për një udhëtim dyditor që synon krijimin e bisedimeve të thella për denuklearizimin e Koresë së Veriut.

LIVE: Trump meets North Korean leader

US President Trump arrived at the Demilitarised Zone and met North Korean leader Kim Jong Un to "just shake hands quickly".Trump invited Kim to meet at the DMZ via Twitter, becoming the first sitting US president to set foot into North Korea.

Gepostet von Al Jazeera English am Samstag, 29. Juni 2019

Trump dhe Jong-Un zhvilluan takimin e parë historik, vitin e kaluar në Singapor, ndërsa në muajin shkurt të këtij viti u takuan për herë të dytë në Vietnam. Ishte pikërisht samiti i fundit që riktheu dyshimet mes palëve. Përballë rezistencës së Trump për të hequr përfundimisht sanksionet, lideri komunist vendosi të braktisë takimin.

Pas këtij dështimi, agjencitë amerikane të sigurisë kanë shfaqur prova se Koreja e Veriut po zhvillon sërish programin raketor.