SHPËRNDAJE

Irani është duke shqyrtuar 13 skenarë hakmarrjeje pas vrasjes nga sulmi ajror amerikan të gjeneralit, Qassem Soleimani në Irak , ka thënë një zyrtar i lartë.

Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit, u zotua se edhe nëse Teherani do të zgjidhte opsionin më të dobët, ajo do të krijojë një “makth historik për amerikanët”.

Irani është zotuar të bëjë një ‘hakmarrje shkatërruese’ për vrasjen e Soleimanit, i cili pritet të nis të sot (e martë) pas një periudhe tre-ditore të zisë.

Even if the security council votes for the weakest option it will mean an 'historic nightmare for the Americans', Shamkani warned (pictured, a protester in Iran)

Edhe nëse këshilli i sigurisë voton për opsionin më të dobët, do të thotë një “makth historik për amerikanët”, paralajmëroi Shamkani, transmeton Indeksonline

“Vendi tashmë ka copëtuar atë që ka mbetur nga marrëveshja bërthamore e nënshkruar me Obamën pas sulmit, dhe Iraku ka votuar të largojë të gjitha trupat amerikane. Raketat janë hedhur gjithashtu në Zonën e Gjelbër përreth ambasadës amerikane në Bagdad, me zonën që pritet të vijë nën sulme në rritje”.

Iranian lawmakers holding pictures of slain Iran's Quds Force leader Qasem Soleimani as they chant 'death to America' during a session on Tuesday

Pra, rreth 5,000 trupa amerikane të stacionuar nëpër Irak dhe 500 ende në Siri pritet gjithashtu të jenë në shënjestër të përgjigjes.

Hassan Nasrallah, sekretari i përgjithshëm libanez i Hezbollah i mbështetur nga Irani, tha që të gjitha bazat e SHBA-ve, të gjitha anijet luftarake dhe çdo ushtar i vetëm në rajon është tani një objektiv.

“Ndëshkimi i vërtetë, i drejtë për ata që kryen këtë atentat është një institucion, i cili menaxhohet nga ushtria amerikane”,  tha ai.

“Ne do të fillojmë një betejë kundër atyre vrasësve, atyre kriminelëve”, u shpreh ai.

Ndryshe, shërbimet e inteligjencës amerikane besojnë se Irani do të përpiqet të vrasë një nga gjeneralët e tij më të mirë në rajon në një vrasje të fortë, transmeton Indeksonline

Një zyrtar i SHBA-së parashikoi një sulm “të madh” të një lloji brenda një ose dy ditësh.

Vlen të theksohet se ushtria amerikane ka rritur mbrojtjen e forcave të saj, veçanërisht në Irak.  /Indeksonline/

Iran's response to Soleimani's killing is expected to ramp up Tuesday when a three-day period of mourning comes to an end (pictured, funeral procession in his home town of Kerman)