5.9 C
Presevo, Serbia
28.10.2020
Ballina ShowBiz Jeff Bezos bleu rezidencën më të shtrenjtë në histori të Los Angeles

Jeff Bezos bleu rezidencën më të shtrenjtë në histori të Los Angeles

SHPËRNDAJE

Themeluesi dhe presidenti i Amazonës, Jeff Bezos, theu rekordet duke blerë një rezidencë në Beverly Hills (SHBA) për 165 milionë dollarë, më e shtrenjta në historinë e Los Angeles, ku banojnë shumë persona të famshëm.

Shtëpia, gjithashtu më e shtrenjta në të gjithë shtetin e Kalifornisë, është një vilë e projektuar në vitin 1930 si rezidenca e presidentit të parë të Warner Bros, Jack Warner.

Është një rezidencë në stilin kolonial që përfshin gjithashtu një fushë tenisi, pishinë dhe kopshte në 13,000 metra katrorë të saj. Përveç kësaj, besohet se Warner importoi dyshemenë prej druri në të cilën qëndronte Napoleoni kur i propozoi Josephine.

Sipas The Wall Street Journal, asnjë agjent i pasurive të patundshme ose ndërmjetës nuk kanë ndërhyrë në transaksion.

Vendbanimi është shfaqur në raporte të gjera të revistave të njohura arkitektonike si Architectural Digest për të qenë një shembull i dizajnit të rezidencave të frymëzuara koloniale që dolën në epokën e artë të Hollivudit dhe përmbytën kodrat e Bel Air, Beverly Hills dhe zona të tjera të qarkut të Los Angeles.

Architectural Digest e përshkruan rezidencën si “pasuri e një manjati”, me “tarracat dhe kopshtet e saj të mëdha, dy shtëpi mysafire, çerdhe dhe tre sera, fushë tenisi, pishinë, fusha golfi shumë garazha.

Megjithëse rezidenca e Beverly Hills nuk është e vetmja pronë e miliarderit Bezos, sepse sipas The Wall Street Journal ndërmarrja e tij personale – Bezos Expeditions – pagoi 90 milionë dollarë për disa toka që ishin në pronësi të bashkëthemeluesit të Microsoft, Paul Allen.