SHPËRNDAJE

Katër fëmijë të moshës 10 deri 14-vjeç udhëtuan me një makinë të vjedhur për 900 kilometra në Australi, tha policia.

Zyrtarët shpjeguan se tre djem dhe një vajzë u gjetën dje në Grafton, New South Wales, pasi u larguan nga Greysmere në Queensland më parë këtë javë.

Siç raportoi një nga djemtë, ai i la një mesazh prindërve të tij duke u thënë atyre se po largoheshin.

Policia ka njoftuar se do të ngrenë padi kundër fëmijëve, por nuk ka specifikuar se për cilën vepër do të akuzohen, njofton BBC.

Fëmijët vodhën një makinë nga njëri prej prindërve të tyre, dhe morën para dhe shkopinj peshkimi.

Pas 140 kilometrash ngasje, ata u ndalën në stacionin e gazit në qytetin e Banana dhe vodhën karburant.

Një punonjës i pompës i tha Daily Telegraph të Sydney se kamerat e vëzhgimit e panë automjetin të hyjë “sikur gjithçka të ishte normale”, por se punonjësi vuri re se personi që dilte për të mbushur rezervuarin ishte “me të vërtetë i ulët”.

“Ai mezi arriti dritaren”, tha një punonjës pompash.

Në të njëjtën ditë, policia vërejti një makinë në qytetin Glenin, jo shumë larg Graftonit, dhe filloi ta ndjekë, por u ndal më pas duke u frikësuar se mund të shkaktohej aksident duke pasur parasysh moshën e shoferit.

Automjeti u vëzhgua pastaj në Grafton. Fëmijët u mbyllën në makinë dhe policia përdori një shkop për të thyer xhamat dhe të arrestojë ata.

Policia beson se fëmijët kanë më shumë gjasa të zëvendësoheshin gjatë udhëtimit, pasi rruga ndërmjet Graysmer dhe Grafton zgjat rreth 10 orë.

Në shtetet australiane, Queensland dhe New South Wales, një person duhet të ketë një 17-vjeç të plotë për të pasur një patentë shoferi.