0.2 C
Presevo, Serbia
21.01.2021
Ballina Sport Keniani Peter Tabichi shpallet mësuesi më i mirë në botë

Keniani Peter Tabichi shpallet mësuesi më i mirë në botë

SHPËRNDAJE

Një mësues nga Kenia, i cili pagoi shumicën e pagës së tij për studentët e varfër, u zgjodh si mësuesi më i mirë në botë dhe një çmim prej 1 milion dollarë i është dhënë atij sot në Dubai.

Peter Tabichi është mësues i matematikës dhe fizikës, i cili i dha 80 për qind të pagës për të ndihmuar nxënësit e varfër në Pannonia, fshat ky i cili përballet me probleme të thatësirës dhe urisë, dhe kua gati një e treta e fëmijëve janë jetimë ose kanë vetëm një prind.

Tabichi, 36 vjeç, u zgjodh nga 10.000 kandidatë nga 179 vende për çmimin, të udhëhequr nga aktori Hugh Jackman, raporton AP. Çmimi është krijuar nga Fondacioni Varkey në Dubai.