SHPËRNDAJE

Granit Musliu do të këndojë për herë të parë në një opera në Soirées lyriques de Sanxay, përcjellë Indeksonline.

20 vjeçari nga Kosova ku ai jeton dhe vepron, ka arritur që të ulet në ‘Sanaxy’ duke performuar me korin e njohur “Toska”.

I pasionuar për muzikën popullore kosovare, Graniti këndon dhe shoqëron veten në kitarë ose piano duke e dëshmuar talentin në një video që ai poston në YouTube, paralelisht me studimet e tij të muzikës klasike.

“Një yll në rritje i muzikës klasike”

Në aeroportin Charles-De-Gaulle, ndryshimi i skenës është i përgjithshëm për ata që nuk flasin frëngjisht.

Megjithatë, marrja e vizës për festivalin nuk ka qenë e lehtë.

Me Ambasadën e Francës në Prishtinë, ai paraqiti një rast, i mbështetur nga Christophe Blugeon e cila duhet të garantojë kontekstin profesional dhe artistik të ftesës. Pas disa javësh të pritjes, i riu më në fund lejohet të hyjë në tokën franceze.

Duke parë të ardhmen, Granit thjesht po vazhdon të vazhdojë studimet e tij, me synimin për t’u bërë këngëtar i operës më vonë.

Modest, tenori i ri mendon se ende ka shumë për të mësuar.

Ai shpreson së shpejti të bashkohet me Düsseldorf në Gjermani për të zhvilluar teknikën e tij. “Unë jam i sigurt se ai do të bëhet një emër i madh në opera”, thotë Christophe Blugeon.