SHPËRNDAJE

Lufta kundër coronavirus mori një kthesë për më keq në natën e së mërkurës, pasi zyrtarët kinezë të shëndetit në provincën Hubei raportuan 255 vdekje të reja dhe 14.840 raste të reja të infektuar me virusin vdekjeprurës.

Kjo sjell numrin e vdekjeve në të gjithë botën në të paktën 1.370 dhe numrin e rasteve të konfirmuara në më shumë se 60,300.

Njoftimi vjen pasi Kina kishte thënë se numri i të infektuarve brenda vendit kishte rënë për dy ditë me radhë.

Organizata Botërore e Shëndetit mblodhi të martën specialistë të lartë të sëmundjes në Gjenevë për të provuar dhe t’u përgjigjur pyetjeve në lidhje me sëmundjen e re.