SHPËRNDAJE

Media serbe i ka kushtuar një vëmendje të veçantë humbjes së jetës së këngëtares së famshme të trojeve shqiptare, e njohur ndryshe si ‘Bilbili i Kosovës’. Nexhmije Pagarusha.

Artikulli titullohet ‘ Diva e muzikës shqiptare- Një artiste që pati një karrierë të pasur u shua në moshën 87 vjeçare’.

Më poshtë mund të lexoni artikullin e plotë të përkthyer në gjuhën shqipe.

‘Ish artistja jugosllave dhe shqiptare Nexhmije Pagarusha ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare, njoftoi familja e saj në Facebook.

Ajo mbaroi shkollën fillore në Malishevë dhe më pas ndoqi karrierën solo duke kënduar në Shkollën e Muzikës në Beograd për tre vjet. Pagarusha filloi karrierën e saj muzikore si soliste në Radio Prishtina në vitin 1948.

Në të njëjtën kohë u përfshi në dramën shqiptare të Teatrit Kombëtar Provincial të atëhershëm. Për mbi 40 vjet, ajo këndoi këngë popullore shqiptare, si dhe arie të famshme të operës.

Nexhmije Pagarusha ishte soliste me Radio Prishtinën dhe në ansamblin popullor Shota. Ajo kishte rreth 150 interpretime solo, ku vetëm një numër i vogël prej tyre u ruajtën.

Pagarusha regjistroi rekordet e para për PGP RT Beograd. Me interpretimet e saj ajo fitoi popullaritet të madh në Jugosllavi, Shqipëri dhe Bullgari të asaj kohe.

Kënga e saj më e njohur është “Baresha”, e kompozuar nga Rexho Mulliqi, sipas poetit Rifat Kukaj. Në karrierën e saj të pasur, ajo ka luajtur në 11 filma jugosllavë dhe shqiptarë.’

https://www.kurir.rs/zabava/pop-kultura/3407311/preminula-diva-albanske-muzike-umetnica-koja-je-imala-bogatu-karijeru-preminula-u-87-godini