SHPËRNDAJE

Daimler shiti 2.34 milionë vetura pasagjerësh Mercedes-Benz në 2019 për të nëntën vit radhazi duke shënuar shitje rekord, deklaroi kompania të enjten.

Daimler me qendër në Stuttgart pretendoi se kishte ruajtur titullin e markës më të shitur të makinave luksoze. Sidoqoftë, rivali BMW, markat e së cilës përfshijnë Mini dhe Rolls-Royce, nuk ka dhënë ende një shifër të shitjeve të saj globale.

Si një grup makinash, BMë shiti 2.52 milionë automjete vitin e kaluar për të mposhtur 2.46 milionë makinat Mercedes-Benz dhe Smart të Daimler gjatë së njëjtës periudhë.

Mercedes-Benz tha se postoi rekorde të shitjeve në Gjermani, Kinë dhe Shtetet e Bashkuara falë kërkesës së fortë për automjetet e shërbimeve sportive dhe limuzinat e niveleve të larta.

Daimler tha se shitjet e Mercedes-Benz u rritën 6.2% në Kinë, ku klientët vendas porositën limuzinë e klasit të fundit Maybach Mercedes-Benz S-Class me një normë prej më shumë se 700 automjetesh në muaj.

Audi tha se kishte shitur 1.84 milion makina vitin e kaluar, duke u rritur 1.8% nga vitinnë vit, falë një rritjeje prej 4.1% në shitjet kineze përfshirë Hong Kongun.

Audi tha se ajo shiti 19.500 modele elektrike e-tron në Evropë vitin e kaluar ndërsa Daimler nuk pranoi të sigurojë një shifër sa modele elektrike EQC Mercedes-Benz ua dorëzoi klientëve.