SHPËRNDAJE

Kancelarja gjermane Angela Merkel u shfaq e paqëndrueshme dhe ishte duke e dridhur për disa sekonda të martën pasi ajo përshëndeti udhëheqësin e ri ukrainas nën diellin e nxehtë në Berlin, duke thënë më vonë se ajo nuk kishte pirë mjaftueshëm ujë.

Sipas mediave të huaja, i gjithë trupi i Merkel dridhej dukshëm dhe ajo zgjati buzët ndërsa përpiqej të mbante situatën nën kontroll, ndërsa qëndronte me Presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenskiy.

Një gjë e tillë ndodhi derisa ata gjendeshin në një ambient në temperaturë prej 28 gradë Celsius, ndërsa një grup ushtarak luajti himnet kombëtare jashtë kancelarisë.

Por pas himneve, Merkel dukej më mirë, duke ecur shpejt përgjatë qilimit të kuq me Zelenskiin, duke u ndalur për të përshëndetur grupin ushtarak.

Rreth një orë më vonë, pas takimit të tyre, Merkel u tha gazetarëve në një konferencë të përbashkët për shtyp se ata kishin diskutuar çështjet bilaterale dhe procesin e paqes në Minsk gjatë vizitës së parë Zelenskiy në kryeqytetin gjerman si president.

Merkel, e cila bën 65 vjeç muajin e ardhshëm, buzëqeshi pasi një gazetar e pyeti nëse një moment i tillë ishte shkak për shqetësim, duke thënë se ajo ishte mirë.