SHPËRNDAJE

Më shumë se 20,000 protestues janë mbledhur në Moskë duke kërkuar zgjedhje të lira dhe të ndershme në kryeqytetin rus.

Protestuesit po bëjnë thirrje për kandidatët e opozitës që të lejohen të regjistrohen për sondazhet e shtatorit, shkruan BBC, përcjell Indeksonlie.

Autoritetet kanë refuzuar t’i regjistrojnë ato, pavarësisht se secili kandidat ka grumbulluar minimumin prej 5,000 nënshkrime që nevojiten për t’u kualifikuar për të kandiduar.

Udhëheqësit e opozitës duke përfshirë më të mirën, Aleksei Navalny, u bashkuan me përkrahësit në tubim.

Aktivistët kundër qeverisë së presidentit Vladimir Putin thonë se autoritetet kanë deklaruar gabimisht nënshkrimet e mbështetësve të pavlefshëm. Rreth 30 kandidatë u ndaluan të konkurrojnë.

Duke folur për ngjarjen, zoti Navalny u tha protestuesve: “Ne do t’u tregojmë se kjo është një lojë e rrezikshme, duhet të luftojmë për kandidatët tanë”.

Ai u zotua se do të ketë një tubim më të madh javën e ardhshme nëse autoritetet nuk regjistrojnë një numër kandidatësh për votim.

Një kandidat, Lyubov Sobol, ka qenë në grevë urie për më shumë se një javë, duke kërkuar që ajo lejohet të kandidojë

Organizatorët thanë në Facebook se po protestonin për një Rusi “pa banditë, mashtruesit, mashtruesit dhe hajdutët”.

Protestat vijnë mes një rënie në vlerësimet e miratimit për Putin dhe zemërimin mbi rënien e standardeve të jetesës dhe korrupsionin e përhapur.