SHPËRNDAJE

Mack Horton i Australisë ka refuzuar të qëndrojë në podium me medalistin e artë, Sun Yang të Kinës dhe medalistin e bronztë, Gabriele Detti të Italisë pas përfundimit të garës 400 metra not të lirë më 21 korrik.

Notari australian, Mack Horton ka “forcuar” grindjen e tij me yllin kinez të notit, Sun Yang duke refuzuar të ndajë podiumin.

Horton u rendit i dyti në Sun në garën 400 metra të stilit të lirë në Kampionatin Botëror të Ujit 2019 në Korenë e Jugut të dielën, dhe pastaj refuzoi të pranonte konkurrentin e tij kinez, të cilin ai më parë e quajti një “mashtrues droge”, shkruan CNN, transmeton Indeksonline.

Sun mori një ndalim tre mujor pas testimit pozitiv për një substancë të ndaluar më 2014 dhe po përballet me akuza të përtërirë, sipas ABC. “Unë thjesht nuk do të ndaj një podium me dikë që sillet ashtu siç bën ai,” tha Horton pas garës.

Kur u pyetën se si ndihej, 23-vjeçari australian e përmblodhi atë si “zhgënjim”, raportoi ABC. Sipas mediave kineze CGTN, Sun iu përgjigj veprimeve të Hortonit duke thënë: “Ju mund të zgjidhni të mos respektoni mua, por ju duhet ta respektoni Kinën”.

Çifti ka një rivalitet të gjatë dhe të hidhur. Para garës 400 metra të stilit të lirë në Olimpiadën 2016 në Rio de Janeiro, Brazil, Horton tha se rivali i tij ishte një “mashtrues droge”. Pas garës, Horton e përshkroi fitoren e tij si “një për djemtë e mirë”.

Sun u përplas me lotët e rrethuar nga mediat kineze pas disfatës së tij, ndërsa menaxherja e ekipit të notuar Xu Qi kërkonte një falje. Kitty Chiller i Australisë tha se Horton kishte të drejtë të shprehë pikëpamjet e tij – dhe ekipi nuk kishte ndërmend të bënte një falje. CNN ka kontaktuar organin kombëtar të sportit, Swimming Australia dhe federatën ndërkombëtare, FINA, për koment, por ende nuk ka marrë përgjigje.

Sun nuk është notari i parë kinez që akuzohet për doping. Në vitin 2012, atëherë 16-vjeçari Ye Shiwen fitoi medaljen e artë në Olimpiadën dhe krijoi një rekord të ri botëror, duke shkaktuar akuza për doping. Zëdhënësi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Mark Adams i quajti akuza për doping kundër Ye të “trishtuara” dhe “thashetheme të pastërta”.