SHPËRNDAJE

I riu i cili ishte larguar nga shkolla për shkak të “dreadlocks” është ftuar të marrë pjesë në “Oscars”.

DeAndre Arnold deklaroi se drejtori i shkollës së tij i tha se ai kishte nevojë për të prerë flokët e tij në mënyrë që të kthehej në arsim dhe nuk do t’ishte në gjendje të merrte pjesë në ceremoninë e tij të diplomimit nëse ai nuk do ta bënte këtë.

Arnoldi, u ftua më pas nga Ellen DeGeneres të mërkurën, së cilës i tha se ai gjithmonë ndiqte kodin e veshjes së shkollës, duke i lidhur “dreadlocks”, duke i larguar flokët nga shpatullat, mbi veshët dhe nga sytë.

“Flokët e mia me të vërtetë janë të rëndësishme për mua,” shpjegoi Arnold.

“Babai im është nga Trinidadi dhe ju e dini, është pjesë e kulturës dhe trashëgimisë sonë. Unë me të vërtetë dëshiroj që shkolla do të ishte e hapur për kulturat e tjera. Të paktën le të përpiqemi t’ju tregojmë disa gjëra. ”

DeGeneresi, i ofroi 18-vjeçarit një bursë prej 20.000 dollarë për kolegj, për ta falënderuar atë që ngriti zërin për veten e tij dhe ngriti vetëdijen për një çështje kaq të rëndësishme.

Tani, i riu është ftuar të marrë pjesë në “Academy Awards”  të dielën 9 nga ekipin i filmit të shkurtër të animuar, “Hair Love” , i cili është nominuar për një çmim.

Të premten, ish-lojtari i NBA, Dwayne Wade, i cili prodhoi “Hair Love” së bashku me aktorin Gabrielle Union, i dërgoi një mesazh Arnoldit që u transmetua në CBS News, duke i thënë adoleshentit: “Ne e duam mënyrën se si ti ke folur për veten dhe donim të bënim diçka speciale per ty. Ju dhe nëna juaj Sandy jeni mysafirët zyrtarë të ekipit të nominuar për “Oscars” pas ‘Hair Love’ në Awards Academy Academy 2020 ”.

Wade gjithashtu i tha Arnoldit se një “veshje komplet” do të sigurohej për të dhe nënën e tij natën.

“Ne të gjithë jemi frymëzuar kaq shumë nga historia juaj dhe kjo është e pakta që mund të bëjmë për t’ju falënderuar që keni ngritur këmbë për veten tuaj dhe për të drejtën tuaj për të mbajtur flokët tuaj natyralë në shkollë”, shtoi kineasti Matthew Cherry, i cili krijoi “Hair Love”.

Kur dëgjoi lajmet, Arnold i tha CBS se është “e vështirë ta imagjinoj “.

“Unë jam i emocionuar! A po ndodh vërtet? A jam në ëndërr? ‘”, tha ai.