SHPËRNDAJE

Qyteti kinez i cili vlerësohet se ishte burim prej nga u përhap virusi vdekjeprurës, tanimë i njohur si coronavirus u bë një zonë e rrezikshme të enjten ndërsa autoritetet zgjeruan bllokimin e tij – në të cilin bllokim u përfshinë mbi 18 milionë njerëz.

Karantina erdhi pasi zyrtarët zbuluan se sëmundja me simptoma të njëjta si të gripit tani ka vrarë 25 dhe ka infektuar më shumë se 830 njerëz në të gjithë botën – dhe se ajo mund të përhapet shumë më lehtë në mesin e njerëzve sesa mendohej më parë.

Autoritetet e shëndetit publik në Wuhan deklaruan se ishin në një “gjendje lufte” pasi bllokuan qytetin me afro 11 milionë njerëz, ku shpërthimi supozohet se erdhi nga një treg i kafshëve të gjalla në fund të dhjetorit.

“Zbatoni rreptësisht kërkesat e reagimit ndaj urgjencës dhe zbatoni masa të luftës për të frenuar me vendosmëri përhapjen e kësaj epidemie”, kërkuan një komitet i zyrtarëve të lartë të Wuhan.

Disa orë pasi njoftuan bllokimin, autoritetet u zhvendosën për të bllokuar dy qytete aty pranë, duke vendosur nën karantinë gjithsej 18 milionë njerëz – më shumë sesa popullatat bashkë të New York City, Los Angeles dhe Chicago.

Në Wuhan, ushtarët dhe ekipet e SWAT me maska ​​barrikaduan hyrjet në stacionet hekurudhore, pasi udhëtimet e trenave dhe të aeroplanëve u pezulluan dhe u ndalua metro, si dhe shërbimi i autobusëve.

Njerëzit akoma mund të hynin në qytet me makinë, por policia po kontrollonte ata që ishin në automjetet hyrëse – për ethe, kollitje dhe probleme me frymëmarrjen. Ndërkaq është bërë e ditur edhe se punëtorët po dezinfektojnë stacionet e trenave dhe hapësirat e tjera publike.

“Ne po ndjehemi sikur është fundi i botës”, shkroi një banor Wuhan në platformën Weibo të ngjashme me Twitter në Kinë.

Diku tjetër në Kinë, autoritetet u transferuan për të ndaluar virusin.

Pamjet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Fuzhou Changle treguan që pasagjerët po largoheshin të futur në kutitë e mbyllura të karantinës.

Pekini ndërtoi plane për të ndaluar të gjitha festimet e Vitit të Ri kinez në shkallë të gjerë, të cilat zhvillohen këtë vit nga 25 janari deri në 8 shkurt.

Ndërkohë, zyrtarët shëndetësorë zbuluan të enjten se virusi mund të përhapet më lehtë nga sa mendohej më parë.

“Tani ne po shohim përhapjen e gjeneratës së dytë dhe të tretë”, tha Dr. David Heymann, kryetari i komitetit të Organizatës Botërore të Shëndetit që mbledh të dhëna për virusin.

Kjo do të thotë se dikush që ka kapur virusin në Wuhan mund ta përhapë atë tek një person i dytë – i cili më pas mund të infektonte një të tretë.

Fillimisht, infeksioni dukej se ndodhi vetëm me kontakt të ngushtë.

Tani, Heymann i tha CNN, ka prova që kontakti më i largët, si teshtima ose kollitja pranë fytyrës së një personi, mund të përhapë virusin.