SHPËRNDAJE

Korça ende nuk po gjen qetësi nga tërmetet. Sot janë regjistruar të paktën tre lëkundje të tjerë, duke e çuar në 68 numrin e tërmeteve të shënuar në këtë zonë brenda 3 ditësh.

IGJEUM njofton se ka regjistruar tre goditjet e datës 3, që nisen që pas mesnate, ndërkohë që tjera u shënua në orën 03:06. Goditja e fundit ka qenë e fortë me magnitudë 3.9.

35 prej lëkundjeve në total u ndjenë në gjithë rajonin e Korçës, ndërsa tërmeti më i fortë arriti 5.3 të shkallës rihter.

Deri më tani numri i banesave të dëmtuara nga tërmeti ka shkuar në 184, 60% e të cilave të pabanuara.

Fshatrat më të prekura janë Floqi, Qafëzezi dhe Vidohova. Qindra familje kaluan natën në çadrat e ngritura nga Ushtria, mes të ftohtit dhe reshjeve të shiut në kushte tepër të vështira.