SHPËRNDAJE

Një aeroplan pasagjerësh i Pegasus Airlines që fluturonte nga qyteti perëndimor i Izmir rrëshqiti nga pista pasi zbarkoi në aeroportin Sabiha Gökçen të Stambollit të mërkurën pasdite.

Sipas medieve turke, Boeing 737-800 u nda në tri pjesë dhe u përfshi nga flakët.

Zjarrfikësit dhe ambulancat u dërguan në vendin e ngjarjes menjëherë pas aksidentit.

Aeroplani mbante 171 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit, sipas ministrit të Transportit, Cahit Turhan.

Ai tha se nuk kishte viktima, por disa pasagjerë u lënduan.