SHPËRNDAJE

Tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar në Shqipëri la mbi 50 persona të vdekur, qindra të tjerë të lënduar e po ashtu edhe dëme të mëdha materiale.

Me të prekurit nga katastrofa natyrore që goditi shtetin amë ishin solidarizuar thuajse të gjithë, që nga njerëzit e thjeshtë e deri te yjet me famë botërore.

Në mesin e tyre ishte edhe këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora, e cila së bashku me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliajn, përzgjodhën një familje shqiptare të prekur nga tërmeti për t’ia rindërtuar shtëpinë.

View this post on Instagram

Happy Flag Day #Albania!!! I have been spending my birthday and the last couple of days thinking about what the right thing to do is. Along with @erionveliaj, we have decided to choose a family to sponsor to rebuild their home during the devastation of the earthquakes in Albania and myself directly help these families as much as I can! Erion is a true leader and I truly respect his guidance to lead by example. I suggest that who ever can, please find a family or charity or way to help rebuild the homes of the victims of this disaster. The first family that i have chosen is the Sala family, and we will be following the progress of this and so many more families who need the same help ❤️ please click this link in my biog to do the same ❤️ all of my love and prayers to anyone who has been effected. All my love, Rita 🇦🇱

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

Për këtë, Rita duket se ka mbajtur premtimin dhe familja Sala tashmë kanë hyrë në shtëpinë e re.

Kjo u bë e ditur nga vet Veliaj, i cili ka ndarë një video në llogarinë e tij zyrtare, Instagram, duke kumtuar lajmin e gëzueshëm.

“Premtim i dhënë, premtim i mbajtur! Në shtëpinë e re të familjes Sala, e rindërtuar nga goca jonë Rita Ora, e cila iu përgjigj menjëherë thirrjes tonë për të adoptuar një nga banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.Faleminderit nga zemra Rita”, ka shkruar në postimin e tij Erion Veliaj.

Veç Ritës, këngëtarja tjetër e famshme botërore, Bebe Rexha më 2 dhjetor vizitoi Shqipërinë dhe zgjodhi dy familje për t’ia rindërtuar shtëpitë nga fillimi.