SHPËRNDAJE

Motori global i kërkimit të modës Lyst emëroi trendet kryesore të vitit 2019 dhe Meghan Markle doli të jetë në krye të listës së tyre. Veshjet e saj ngjallin shumë interes për gratë në të gjithë botën. Dukesha e Sussex-it është edhe më e popullarizuar se Kate Middleton, aktorja Zendaya, këngëtarja Billie Eilish dhe modelja Kylie Jenner.

Brigt Side u frymëzuan nga veshjet e trendeve kryesore të botës dhe vendosën të zbulojmë pse stili i saj është kaq tërheqës.

Para se Meghan Markle të bëhej ikona e stilit, ajo ishte një aktore pak e njohur dhe dikur zgjidhte veshjet e thjeshta, më pak të menduara. Por statusi i saj i ri dhe një stilist i mirë e ndihmuan atë të zbulojë stilin e saj dhe të mësojë disa mësime të rëndësishme.

1. Meghan nuk ka frikë të eksperimentojë me proporcione.

Vija vertikale e bëjnë më të lartë siluetin e Dukeshës. Dhe vija horizontale nxjerrin në pah formën e saj trupore.

Pavarësisht se është shumë i hollë, trupi i Dukeshës së Sussex-it nuk është ideal. Ajo ka shpatulla të gjera, vithe të ngushta dhe një bel paksa të papërcaktuar. Por kur e shikoni atë, nuk është se ju mund ta shihni menjëherë. Meghan dhe stilistja e saj përdorin rrobat e duhura për të theksuar tiparet e saj më të mira dhe për të fshehur të metat e saj.

Në të gjitha veshjet e saj, gjithmonë mund të shihni belin – mund të theksohet me ngjyra, një model ose një rrip. Shumë shpesh, ajo përdor veshje me gjatësi të mesme për të nxjerrë në pah këmbët e saj të holla dhe elegante. Dhe supet e saj të gjera janë të ekuilibruara. Por duket se Meghan nuk shqetësohet shumë për supet e saj të gjera. Ajo shpesh shkel kodin e veshjes mbretërore dhe vesh veshjet që i lënë supet e saj të ekspozuara.

2. Ajo preferon ngjyra të thella dhe modele moderne ose klasike.

Ndërsa Mbretëresha i do modelet me lule të modës së vjetër dhe Kate Middleton pëlqen polka-pika, Meghan preferon ngjyra të thella të ngurta. Vera, marsala, smeraldi dhe boronica-blu duken shumë fisnike. Dhe e zeza, e bardha, ose bezhë, me rrobaqepësi të thjeshtë dhe aksesorë me pamje të mirë janë klasike moderne.

Por ne nuk mund të themi se Dukesha nuk përdor modele fare. Veshjet e saj përfshijnë disa rroba me vija, zbukurime gjeometrike ose etnike dhe modele më moderne.

Kate Middleton dhe Meghan Markle u shfaqën në Wimbledon së bashku në vitin 2018. Pas kësaj paraqitje, veshja e Meghanit u diskutua shumë: Dukesha e Sussex-it nuk preferoi vetëm pantallonat në vend të një veshje tradicionale, por ajo gjithashtu zgjodhi një kapelë si një aksesor. Dhe asaj iu desh ta mbante në duar gjatë gjithë ngjarjes, sepse kapelet janë të ndaluara për shikuesit e Wimbledon pasi ato mund të bllokojnë pamjen e dikujt.

3. Meghan Markle zgjedh veshjet shumë femërore.

Për gratë, kodi mbretëror i veshjes rekomandon veshjet e bëra nga pëlhura të trasha, në mënyrë që era të mos zbulojë ndonjë pjesë të trupit të anëtarëve të familjes mbretërore. Sidoqoftë, këto rroba shpesh e bëjnë pamjen më të ashpër ose madje e bëjnë që personi i veshur me to të duket më arrogant (kujtoni Elizabeth II në fustanet e saj).

Kjo është arsyeja pse Meghan është kaq e ndryshme nga anëtarët e tjerë të familjes: ajo përpiqet t’i bëjë veshjet e saj të duken më të lehta dhe më femërore. Pëlhura të lehta tregojnë brishtësinë e Dukeshës së Sussex-it. Dhe madje edhe kur ajo duhet të marrë pjesë në disa ngjarje zyrtare, ajo zgjedh veshjet që demonstrojnë elegancën e saj.

Pjesa gjysmë e tejdukshme në këtë veshje të mbështjellë e bën atë më pak zyrtare dhe më elegante.

4. Meghan shmang rregullat me kujdes.

Një fustan me një majë gjysmë transparente në një foto zyrtare të një anëtari të familjes mbretërore? Është bërë e mundur me Dukeshën e Sussex-it. Gjatë paraqitjes së saj të parë zyrtare si nusja e princit, Meghan la të kuptohet se ajo ishte e gatshme të modernizonte disa nga rregullat e vjetra dhe ajo dëshiron t’i mbajë gjërat elegante.

Më vonë, gruaja e Princit Harry arriti të heqë disa rregulla të tjera. Markle hoqi dorë nga teshat e veshura (që ishte një rregull i rreptë), ajo gjithashtu filloi të zbulojë shpatullat e saj dhe të luante me qafore të ndryshme, në vend që të mbante gjithnjë jakë.

Këtu Dukesha ka veshur një fustan të zi të “Club Monaco” në dasmën e Charlie van Straubenzee dhe Daisy Jenks. Përdoruesit e Internetit ende po diskutojnë butonin mbi veshjen dhe të brendshmet e bukura të Meghan Markle. Ata mendojnë se butoni nuk ishte një aksident.

5. Ajo përdor elementët e një veshjet themelore moderne në stilin e saj.

Kur ajo nuk është e zënë me takime zyrtare, Meghan i pëlqen të vishet në një stil rastësor. Fotografitë tregojnë sesi ajo vihesj para dasmës dhe pas saj.

Këmisha të bardha të lirshme dhe xhinse me vrima janë rroba të domosdoshme për gratë në të gjithë botën. Por jo vetëm për anëtarët e familjes mbretërore. Ata janë shumë jozyrtarë dhe joseriozë. Ata i bëjnë anëtarët e familjes mbretërore të duken ashtu si njerëz të rregullt.

Mbretëresha Elizabeth II nuk ka pëlqyer kurrë xhinset dhe nuk ka pëlqyer kurrë që anëtarët e tjerë të familjes së saj të veshin xhinse. Por Meghan ka një mendim tjetër. Ajo i pëlqen të jetë më afër njerëzve të rregullt, kështu që shton veshjet nga një gardërobë moderne themelore në veshjet e saj mbretërore. Funde të zbukuruara dhe madje edhe rroba të tepërta duken elegante në trupin e Dukeshës. Dhe kur ajo vesh diçka të tillë, këto rroba shiten brenda disa orëve sepse ato nuk janë vetëm me pamje e mirë, por edhe shumë të rehatshme.

6. Ajo i kushton shumë vëmendje detajeve

Meghan i kushton shumë vëmendje të gjitha detajeve më të vogla të pamjes së saj, edhe nëse bëhet fjalë për ngjyrën e thonjve. Në vitin 2018, Princesha shkelte rregullin e kodit mbretëror të veshjes dhe u shfaq në ceremoninë e “Fashion Awards” me ngjyrën e thonjve me të kuqe të errët, e cila me të vërtetë befasoi shumë njerëz që dinë rregullat e mirësjelljes.

Gjithashtu, megjithë rregullat kundër veshjes së disa këpucëve të ndritshme, Meghan shpesh nxjerr në pah këpucët e saj. Ajo nuk ka frikë të eksperimentojë me ngjyrën, formën, lartësinë e takes dhe elementët shtesë, duke shtuar elemente elegante në veshjen e përgjithshme të rreptë zyrtare.

Pasi Meghan Markle u shfaq në një ngjarje bamirësie në Nottingham, çanta e e markës ‘Strathberry’ u zhduk nga dyqanet në pak orë dhe mund të porositet vetëm tani.

Çantat e Meghanit janë një temë që iu duhet një artikull më vete. Aksesorët e Dukeshës në Evropë janë aq të njohur sa që kur Meghan shfaqet me një çantë të re, ajo menjëherë zhduket nga dyqanet përgjithmonë.

7. Meghan përdor bizhuteri të thjeshtë moderne

Meghan di si të kombinojë bizhuteritë elegante të së kaluarës, me bizhuteritë e së tashmes. Ju mund të shihni byzylykët e Princeshës Diana në dorën e saj dhe disa rrathë të tjerë, të thjeshtë.

Xhevahire të mëdha, masive me diamante dhe perlat janë një gjë e së kaluarës. Asnjë shtëpi e vetme e modës e sotme nuk përdor më rruaza dhe vetëm anëtarët e familjes mbretërore i vënë ato.

Pjesa tjetër e botës ka kaluar në një dizajn të thjeshtë dhe minimalist. Dhe këtu, Meghan Markle përpiqet të vazhdojë. Ajo di të vë bizhuteri të thjeshta elegante dhe shumë rrallë i përdor xhevahiret e vjetra të familjes.

8. Ajo mban gjurmët e tendencave të modës dhe i përdor ato në avantazhin e saj

Meghan Markle nuk është një grua që përpiqet të vazhdojë me të gjitha tendencat e modës. Sidoqoftë, ajo akoma arrin të duket sikur është moderne.

Sekreti i saj është që ajo është në gjendje të tregojë rrobat themelore moderne nga rrobat e së kaluarës. Ajo është gjithashtu e mirë në përshtatjen e tendencave të modës për t’iu përshtatur nevojave të saj. Ajo nuk vesh ndonjë veshje të modës së vjetër, ngjyra të egra ose elemente dekorative të egër. Kur krijon një pamje, Dukeshka përdor rrobat themelore, plus disa pjesë më të modës, duke e bërë atë të duket shumë e natyrshme dhe elegante.

Për shembull, gjatë Wimbledon të vitit 2019, ajo mbante në duar një qese mikro të modës.

Në krahasim me Princeshën tjetër, Kate Middleton, Meghan shpesh duket më moderne. Dhe kjo është pjesërisht sepse ajo vesh më shumë rroba moderne. Kate respekton traditat dhe ajo shpesh përdor rroba të vjetruara (të cilat nuk janë trend në pjesën tjetër të botës). Dhe Meghani interpreton rregullat ashtu si e sheh të arsyeshme, duke kombinuar stilin mbretëror dhe stilin e epokës moderne.

Për shembull, krahasoni pallton klasike të Meghan-it dhe pallton e pamjes së re të Kate. Meghan duket elegante dhe moderne. Dhe Kate duket vetëm më e moshuar sesa është në të vërtetë.

Pallto e re e pamjes së Kate: Ky stil ishte popullor në shekullin e 20-të. Palltoja e Meghan është klasike moderne: rrobaqepësi e thjeshtë dhe shumë pak detaje.

Edhe pse veshjet e Meghan Markle kryesisht përbëhen nga rroba themelore, Princesha dhe stilistja e saj shikojnë shfaqjet e modës. Dhe, më pas, ato ndryshojnë rrobat e veshjeve për t’i bërë ato të përshtaten me standardet e familjes mbretërore.

9. Dukesha e Sussex-it nuk ka frikë të vesh dy herë të njëjtën veshje kur ajo ndjehet mirë

Sa herë që gruaja e Princit Harry shfaqet në publik, ajo tregon aftësinë e saj për të kombinuar gjërat me njëra-tjetrën. Dhe ajo është plotësisht në rregull me përdorimin e disa dukjeve të suksesshme më shumë se një herë. Ajo madje vesh të njëjtat rroba dy herë.

Një stilist ndihmon Meghanin të gjejë disa veshje dhe aksesorë të jashtëm për t’i dhënë një pamje të re një veshje të vjetër.

10. Ajo pëlqen t’i shprehë ndjenjat e saj

Rregullat mbretërore ndalojnë rreptësisht shprehjen e ndjenjave ndaj dikujt në publik. Të puthësh burrin ose fëmijën tënd, të mbash duart ose të tregosh dashurinë tënde ndaj dikujt është krejtësisht e papërshtatshme. Dhe Meghan tashmë ka thyer të gjitha këto rregulla.

Ajo dhe burri i saj shpesh paraqiten ulur pranë njëri-tjetrit në darka, pavarësisht nga planet origjinale të sediljeve të tryezës. Ata prekin njëri-tjetrin dhe ata duken si njerëz plotësisht të lumtur.

Dukesha e Sussex-it është gjithmonë e gatshme të komunikojë me fansat e saj. Dhe ajo e bën atë në një mënyrë më pak të rreptë sesa rregullat thonë se duhet. Ajo jep autografe, bën ‘selfie’ me njerëzit, bisedon me fëmijë dhe madje përqafon të huajt.

Hapja dhe gatishmëria e saj për të komunikuar e bëjnë atë të duket si një person i rregullt. Me sjelljen e saj, ajo tregon se njerëzit mbretërorë janë gjithashtu njerëz.

11. Ajo i lejon vetes të bëjë gabime.

Veshja e kuqe që Meghan kishte veshur gjatë vizitës së saj në Tonga kishte ende etiketën mbi të. Dhe paparacët e vunë re dhe përhapën këtë informacion kudo.

Ashtu si shumica e njerëzve të famshëm, Dukesha e Sussex-it ka pasur disa dështime të modës. Paparacët kanë parë etiketat në rrobat e Princeshës dhe copat plastike në çantat e saj. Dukej sikur Meghan sapo ka dalë nga dyqani dhe ka harruar të heqë të gjitha këto gjëra. Urrejtësit e kritikuan atë për shkak të rrëmujës dhe fansat e saj thanë që këto të meta e bënin atë të duket edhe më elegante dhe reale.

Meghan ishte shumë e qetë për kritikat. Në fund të fundit, të gjithë bëjnë gabime dhe madje bëjnë stilistët e njerëzve të famshëm. Gjëja më e rëndësishme është të qëndroni të freskët dhe të silleni në përputhje me rrethanat.

12. Ajo nuk ka frikë të jetë ndryshe dhe e lumtur

Disa urrejtës dhe njerëz toksikë kanë gjykuar Meghan Markle për veshjen e takave të larta dhe fustaneve të pakta kur ishte shtatzënë, ata e akuzuan atë për tërheqjen e shumë vëmendjes së saj kur preku barkun e saj në çdo fotografi. Dhe ata thanë mjaft gjëra të tjera të pakëndshme për këtë Princeshë.

Por të gjitha këto gjëra nuk e bënë Meghanit të buzëqeshë më rrallë ose t’i shprehë më pak dashuri fëmijës së saj. Dhe ajo nuk i ka ndryshuar preferencat e rrobave.