4.1 C
Presevo, Serbia
24.11.2020
Ballina Lifestyle Sallatë angleze me patate

Sallatë angleze me patate

SHPËRNDAJE

Gatuhet thjesht dhe ka shije freskuese 

Përbërësit:

– 4 patate,
– 125 g majonez,
– 30 g kos,
– 2 limonë,
– majdanoz,
– zhumbricë,
– 1 qepë,
– vaj ulliri,
– kripë.

Përgatitja:

Zieni patatet derisa të mos zbërthehen. Nëse e kanë koren të mirë, mos i qëroni.

Pas zierjes hiqen nga zjarri dhe lihen anash. Gjatë kësaj kohe bëhet salca nga majoneza, kosi dhe vaji i ullirit.

Shtohet qepa e prerë në kube. Zhumbrica dhe majdanozi priten imët.

Në salcën e qumështit shtohet edhe lëng, sipas dëshirës edhe një lëvore limoni.

Pas kësaj, salca futet në frigorifer, që të thithë shihet e përbërësve në të.

Patatja pritet në kube dhe i qitet kripë. Në të mund të shtohet edhe pak vaj ulliri. U qitet sipër pak zhumbricë dhe majdanoz. Pastaj salca nxirret nga frigoriferi dhe u shtohet patateve.

Të gjitha përzihen mirë dhe sërish futen në frigorifer së paku 1 – 2 orë.

Kur të shërbeni sallatën, i qitet sipër mbetja e zhumbricës dhe garnierit me limonin e mbetur, të prerë në rrathë apo në gjysmërrathë – sipas shijes.