SHPËRNDAJE

Çdo gjë është gati për paraqitjen e një pjese të aftësive operacionale të ushtrisë serbe në aeroportin ushtarak të Batajnicës, njoftoi “Tanjug” të premten në mëngjes.

Ngjarja do të shënojë përvjetorin e çlirimit të Beogradit të okupuar nga Gjermania në Luftën e Dytë Botërore, raporton B92.

Për herë të parë qëkur ata mbërritën, gjashtë MiG-29 që Rusia i dhuroi Serbisë i janë shfaqur publikut në Batajnicë.

Ceremonia zyrtare e dorëzimit të avionëve do të mbahet sot, tha “Tanjug”.

Qytetarët të shumta kanë dalë në aeroport, ku ata do të shohin më shumë se 2.200 ushtarë serbë, dhe më shumë se 130 automjete të ndryshme ushtarake, 30 aeroplanë dhe helikopterë, ndërsa industria e mbrojtjes e Serbisë do të paraqesë 40 modele të armatimeve të ndryshme.

Grupi i ekranit MiG-29 i Forcave të Hapësirës së Rusisë, Strizhi gjithashtu do të marrë pjesë sot në shfaqje.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili do të jetë i pranishëm në këtë ngjarje në Batajnicë.

Të ftuar të tjerë përfshijnë udhëheqjen më të lartë shtetërore dhe ushtarake të Serbisë, Ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, Presidentin e Republikës Serbe Milorad Dodi dhe anëtarët e trupit diplomatik.