SHPËRNDAJE

Shtetete e Bashkuara të Amerikës përballuan një tërmet të fuqishëm në ditën e pavarsisë së tyre.

Lëkundjet e forta ka qenë 6.4 ballë të shkallës Rihter. Mediat bëjnë me dije se lëkundjet u dëgjuan më shumë në Kaliforni, ku u cilësua si tërmeti më i fortë në këto 20 vite.

Më herët u dëgjuan edhe tërmete më të lehta nga 4.7, 3.5, 3.8 ballë dhe pastaj ka ardhur tronditja e madhe. Tërmeti shkaktoi shumë panik tek qytetarët. Epriqendra e tij ishte 150 milje nga Los Angelos.

Edhe dëmet e shkaktuara ishin të shumta. Në videon e mëposhtme tregohet pamjet e shkatërrimit pas tërmetit.