SHPËRNDAJE

Skoda ka filluar prodhimin e SUV-it të saj të tretë për Evropën, nënkompaktin Kamiq, me njësinë e parë që del nga linja e prodhimit në fabrikën kryesore të kompanisë në Mlada Boleslav të Republikës Çeke, ku gjithashtu janë prodhuar Fabia, Scala, Octavia dhe Karoq.

Skoda ka investuar rreth 100 milionë euro për të përgatitur fabrikën për prodhimin e Kamiq, e cila bazohet në platformën MQB të Grupit VW.

Linja e prodhimit është përshtatur në arkitekturën MQB27 dhe janë prodhuar mjete të reja për shtypje. Përveç kësaj, dyqani i bojërave, dyqani i trupit dhe asambleja përfundimtare kanë bërë ndryshime rrënjësore. Si rezultat, fabrika është e aftë për ndërtimin e 400 modeleve Kamiq çdo ditë.

Ky model po cilësohet si mjaft kompakt, me përmasa: 4,241 mm gjatësi, 1,793 mm gjerësi dhe 1,532 lartësi. Këto përmasa e bëjnë të ngjashme me platformat e ‘vëllezërve’ VW T-Cross dhe Seat Arona.

Ashtu si T-Cross dhe Arona, ajo ofrohet ekskluzivisht me tërheqje me rrotat e përparme.

Kamiq vjen me tri versione të motorit. TSI me 95 kuajfuqi dhe TDI me 148 kuajfuqi. Ekziston edhe një motor G-Tec që lëvizë me benzinë dhe gaz natyral, e që ka 89 kuajfuqi.

Kamiq ofron asistencën e fundit dhe sistemet e teknologjisë nga Grupi VW, si dhe një grup karakteristikash Simply Clever.