SHPËRNDAJE

Zyrtarët në Ukrainë thanë të enjten, më 25 korrik, se kanë kapur një cisternë ruse në Detin e Zi.

Autoritetet thanë se cisterna u përdor në një operacion rus për të bllokuar anijet ukrainase të lundronin përmes ngushticës së Kerçit midis Detit të Zi dhe Detit të Azov në nëntor të vitit të kaluar.

Anijet ruse gjuajtën në anijet e Ukrainës në Strait Kerç më 25 nëntor të vitit të kaluar, duke shkaktuar një krizë të madhe mes marrëdhënieve tashmë të tendosura midis dy vendeve. Rusia kapi anijet e Ukrainës dhe arrestoi 24 ukrainas në bord. Rusia këmbënguli që anijet e Ukrainës ishin në ujërat e saj territoriale, ndërsa Ukraina argumentoi se anijet ishin në ujërat ndërkombëtare.

Zyrtarët si në Rusi dhe Ukrainë, thanë në fillim të këtij muaji se po përgatisin një shkëmbim të madh të të burgosurve që do të përfshinin marinarët ukrainas, transmeton Indeksonline.

Por lëvizja nga SBU, e cila ende udhëhiqet nga një aleat i ish-presidentit Petro Poroshenko, mund ta rrezikojë këtë.

Zyra e presidentit të Ukrainës Volodimir Zelenskiy, nuk kishte një koment të menjëhershëm mbi incidentin, por zyrtarët rusë protestuan kundër konfiskimit të cisternës, duke thënë se kjo do të dëmtonte shanset e shkëmbimit të të burgosurve.

“Ky është një lajm shumë i keq”, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Grigory Karasin për agjencinë e lajmeve shtetërore RIA Novosti të enjten. “Dikush në Kiev kërkon një kthim të ashpër në provokimin e tyre më 25 nëntor.”

Zelenskiy mori në telefon udhëheqësin rus Vladimir Putin, që kur Zelenskiy mori detyrën në maj. Presidenti ukrainas, i cili ishte një komedian popullor përpara se të fitoi në prill, bëri që lirimi i të burgosurve ukrainas në Rusi të jetë një nga prioritetet kryesore të presidencës së tij.