SHPËRNDAJE

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është larguar nga ndërtesë e EEAS rreth orës 12:30 dhe menjëherë është nisur drejt aeroportit për t’u kthyer në Beograd mëson agjencia e lajmeve ‘tanjug’.

Ai sot ka qëndruar në Bruksel dhe është takuar me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherinin, por ka anuluar takimin e tij me presidentin e Kosovës, Hashmim Thaçi.

Ndërkohë arsyeja e anulimit të këtij takimi mësohet të jetë vendimi i autoriteve kosovarë që t’ia ndalojnë Vucicit kërkesën për vizitë në Liqenin e Ujmanit.