SHPËRNDAJE

Mësojeni njëherë e mirë uji nuk bën për njollat e vajrave dhe yndyrave. Në vend të kësaj, ju duhet të sillni disa mjete të tjera.

Një nga pjesët më të këqija rreth gatimit është që të pastrohet çdo gjë më pas. Është edhe më e keqe kur kupton se keni derdhur yndyrën ose vajin në të gjithë vendin dhe tani është një rrëmujë e thatë dhe ngjitëse.

Sigurisht, ju mund të pastroni atë me një leckë të lagur, por a do të zhduket ajo në të vërtetë?

Miell: Nëse jeni në mes të gatimit dhe vini re një derdhje yndyre, është mirë ta pastroni menjëherë. Mënyra më e shpejtë për ta bërë këtë është që të spërkasësh miellin mbi vendin e caktuar dhe ta lini të thithi gjithë yndyrën. Më pas fshijeni me një peshqir të lagur.

Sodë buke dhe uthull: Për yndyrën që është ngurtësuar tashmë në sipërfaqen e tavolinës tuaj, do t’ju duhet pak më shumë punë për ta hequr atë. Filloni duke bërë një paste prej 1/2 filxhan sode buke dhe disa lugë uji. Përhapeni pastën mbi njollën e yndyrave dhe leni atë të thithet brenda natës. Në mëngjes, përdorni një leckë të lagur për ta fshirë

Sapun enësh: A keni parë ndonjëherë ato reklama që tregojnë se papastërtitë e kafshëve pastrohen me ilaç enësh? Nëse ilaçi mund të bëjë atë për kafshët, mendoni se çfarë mund të bëjë për pajisjet e kuzhinës tuaj. Të gjithë ajo që duhet të bëni është të shtoni disa pika sapuni në pjatë në ujë të ngrohtë, të krijoni një sfungjer dhe pastroni vendin e mbuluar me yndyrë ose vaj.

Kripë: Ju ndoshta keni kripë afër, ndërsa jeni duke gatuar, por kjo mund të jetë e dobishme për më shumë se thjesht duke shtuar shije për ushqimin tuaj, këshillon Living. Sasia e kripës menjëherë në një vend me yndyrë është idealja për ta bërë pastrimin më të lehtë.